Poznaj wady i zalety gotowych projektów domów

Osoby decydujące się na budowę własnego domu, zaraz na początku drogi zostają postawione przed pierwszym poważnym dylematem – wybrać projekt gotowy czy indywidualny? Dziś skupimy się na pierwszej opcji i omówimy, jakie są wady i zalety właśnie tego rozwiązania. Zaczynamy!

Argumenty za wyborem projektu gotowego

Jeżeli chodzi o zalety projektów gotowych, to trzeba sobie jasno powiedzieć, że jest ich naprawdę sporo. Do najważniejszych z nich zalicza się przede wszystkim atrakcyjną cenę oraz mnogość dostępnych na rynku rozwiązań. Kolejna istotna kwestia to tak ważny w dzisiejszym świecie czas – decydując się na projekt gotowy, nie musimy czekać: wybieramy projekt, kupujemy go i rozpoczynamy procedurę zgłoszenia budowy. Projekt gotowy to wiec idealne rozwiązanie dla osób, którym zależy na czasie.

Projekt gotowy jest także przeznaczony dla tych osób, którym nie przeszkadzają powielone pomysły oraz dysponują standardową działką (najlepiej prostokątną, z wjazdem od strony północnej), która nie wymaga specjalnych rozwiązań architektonicznych.

Osoby decydujące się na projekty gotowe doceniają jeszcze jedną ważną rzecz, a mianowicie to, że w wielu przypadkach istnieje możliwość obejrzenia już zrealizowanych domów (na bazie wybranego projektu) oraz kontaktu z inwestorami, którzy dany projekt zrealizowali. Specjalne fora internetowe są kopalnią wiedzy, jeżeli chodzi o konkretne projekty gotowe, co pozwala uniknąć wielu błędów, a także zdecydować się na wprowadzenie drobnych zmian do projektu, które być może znacząco podniosą funkcjonalność. Możliwość wymiany doświadczeń pomiędzy osobami realizującymi ten sam projekt to ogromna zaleta tego rozwiązania.

Argumenty przemawiające przeciw projektom gotowym

Jak każde rozwiązanie, tak i to ma oczywiście swoje wady, z których najważniejszą jest powtarzalność – z tego powodu gotowy projekt to z pewnością nie najlepsza opcja dla osób, które lubią się wyróżnić. Jeżeli jesteś osobą, która w głowie ma już zarys tego, jak Twój dom powinien wyglądać, to tutaj również pojawić się mogą pierwsze schody, wynikające z trudności ze znalezieniem czegoś dla siebie, mimo tak dużego wyboru. Gotowe projektu bazują bowiem na rozwiązaniach, które sprawdzają się u większości osób, co oczywiście nie oznacza, że sprawdzą się właśnie u Ciebie. Osoby, które mają wiele wymagań związanych z rozkładem i ilością pomieszczeń czy specyficzną stolarką okienną z pewnością powinny zdecydować się na współpracę z architektem – domy z katalogu nie są rozwiązanie dla nich.

Osobną kwestią są także nietypowe działki – wąskie, z dużym spadem czy wreszcie wjazdem od południowej strony – w przypadku gdy dysponujemy właśnie taką parcelą, współpraca z architektem można się okazać koniecznością.

Ile kosztuje projekt gotowy?

Ceny projektów gotowych zaczynają się od około 1500 zł i nie przekraczają zazwyczaj 3000 zł, do tego należy jednak doliczyć koszty adaptacji takiego projektu, które zaczynają się od 2500 zł. W tym miejscy trzeba sobie jasno powiedzieć, że koszt gotowego projektu plus koszt adaptacji, to i tak rozwiązanie o wiele tańsze niż zdecydowanie się na projekt indywidualny, którego średnie ceny wahają się od 100 do 150 zł/m2 (cena ta może być jednak jeszcze wyższa!)

Projekt gotowy to dobre rozwiązanie dla inwestorów indywidualnych szukających sprawdzonych rozwiązań projektowych, którzy cenią sobie oszczędność czasu i pieniędzy. Z pewnością nie jest to jednak opcja idealna dla osób wymagających, szukających rozwiązań szytych na miarę, dla których projekt indywidualny byłby z pewnością lepszym rozwiązaniem. Własny dom to poważna inwestycja, dlatego każdy inwestor musi sam odpowiedzieć sobie na pytanie, na czym mu zależy i na tej podstawie podjąć najlepszą dla siebie decyzję. Mamy jednak nadzieję, że powyższe zestawienie wad i zalet projektów gotowych, choć trochę ułatwi ten wybór. Powodzenia!

KREDYT NA ZAKUP DOMUSPRAWDŹ
+