Marmur – czy to dobry materiał na schody?

Schody to element domu, który powinien być przede wszystkim bezpieczny, wytrzymały i funkcjonalny. Nie bez znaczenia jest także ich dodatkowa funkcja, a więc kształtowanie charakteru wnętrza – jaki materiał spełnia te wszystkie wymagania? W opinii wielu osób będzie to właśnie marmur. Dzisiaj postaramy się więc odpowiedzieć na pytanie, czy marmur to rzeczywiście dobry materiał na schody i czy warto się na niego zdecydować.

Dlaczego marmur? Zalety schodów marmurowych

Biorąc pod uwagę właściwości materiałowe kamieni, marmur cechuje się przede wszystkim tym, że stosunkowo łatwo poddaje się obróbce, dzięki czemu można z niego wyczarować ciekawe kształty i stworzyć jedyne w swoim rodzaju, niesamowite schody. Wiele osób wskazuje na efekt użytkowania schodów marmurowych — mimo że mamy do czynienia z kamieniem to chodząc po takich schodach, nie odczuwamy surowości tego materiału, co wynika, chociażby z tego, że dobrze przewodzi on ciepło.
Marmur to także materiał bardzo odporny na uszkodzenia i choć w tym miejscu ustępuje nieco granitowi, ze względu na to, że jest on kamieniem bardziej „miękkim” to i tak jego wytrzymałość jest na naprawdę wysokim poziomie. Inwestycja w schody marmurowe to z pewnością inwestycja na długie lata, podczas których będą się one zawsze prezentowały zjawiskowo, nie tracąc nic ze swojego charakteru.

Nie bez znaczenia jest także fakt, iż marmur, tak jak większość kamieni jest łatwy w utrzymaniu czystości, takie schody myjemy najczęściej jedynie ciepłą wodą – detergenty to bowiem najwięksi wrogowie połysku kamieni!

Schody marmurowe w pensjonatach i budynkach użyteczności publicznej

Wymienione już zalety marmuru w połączeniu z ich wysoką estetyką sprawiają, że materiał ten znacząco podnosi prestiż i estetykę obiektów, szczególnie, wtedy kiedy oprócz marmurowych schodów w obiekcie znajdują się np. marmurowe posadzki czy marmurowe parapety. Jest to także materiał wystarczająco wytrzymały – upuszczony przez gościa hotelowego kubek z pewnością mu nie zaszkodzi. W tym miejscu warto także przypomnieć o łatwości utrzymania go w czystości, co w przypadku miejsc intensywniej użytkowanych ma ogromne znaczenie.

Wady schodów wykonanych z marmuru

Jeżeli chodzi o wady schodów marmurowych, to główną sprawą jest oczywiście ich cena – porównując ją do ceny schodów, chociażby drewnianych, koszta mogą być nawet kilkakrotnie wyższe. Dobrze wykonane i odpowiednio pielęgnowane schody marmurowe są nam jednak w stanie służyć w praktycznie niezmienionym stanie naprawdę bardzo długo i to bez konieczności kosztownych konserwacji. W perspektywie czasowej może się więc okazać, że spory jednorazowy wydatek był dobrą inwestycją. Przed odrzuceniem marmuru z powodu jego ceny, warto to przemyśleć.

Jako wadę tego rozwiązania wymienia się także to, że wypolerowany marmur jest śliski, co wpływa na użytkowanie takich schodów, rozwiązanie tego problemu jest jednak bardzo proste. Schody zabezpieczamy specjalnymi paskami antypoślizgowymi, które dobrze dobrane nie zaburzą unikalnego charakteru tego kamienia.

Jeżeli chodzi o współczesną architekturę i projektowanie wnętrz, można zauważyć, że obowiązuje naprawdę spora dowolność – modne są zarówno schody z kamienia, ze szkła, jak i klasyczne schody drewniane. Wybór odpowiedniego dla nas rozwiązania powinien być więc przede wszystkim podyktowany naszymi osobistymi preferencjami. Z pewnością jednak warto rozważyć marmur jako ten, który sprawi, że dom zyska niepowtarzalnego, eleganckiego charakteru, czego nie uzyskamy, decydując się na tak popularne rozwiązania jak chociażby drewno.

KREDYT NA ZAKUP DOMUSPRAWDŹ
+