Ocieplanie poddasza metodą natrysku pianki poliuretanowej

Poddasze, które kiedyś wykorzystywane było jako pomieszczenie gospodarcze, obecnie służy jako przestrzeń użytkowa, co sprawia, że niezwykle ważne staje się jej ocieplenie. Jaki materiał najlepiej się sprawdzi i na co warto się zdecydować w kwestii ociepleń poddaszy? Sprawdź!

Ocieplanie poddaszy

Główną wadą poddaszy jest najczęściej fakt, że są one nieodpowiednio ocieplone, przez co przebywanie w nich jest mało komfortowe, a ogrzewanie bardzo drogie – jak się przed tym uchronić? Stosując dobrej jakości wełnę mineralną lub decydując się na piankę poliuretanową i to właśnie na niej się dzisiaj skupimy.

Zacznijmy od tego, jak właściwie przebiega cały proces ocieplania tą metodą – pianka poliuretanowa aplikowana jest metodą natryskową, a cały proces polega na spryskiwaniu preparatem powierzchni, które mają zostać ocieplone. Już po kilku sekundach preparat zaczyna „puchnąć” i formować się w piankę, która idealnie dopasowuje się do podłoża, wypełniając wszelkie nawet najmniejsze szczeliny.
Cały proces ocieplania pianką poliuretanową przebiega bardzo sprawnie i w większości przypadków fachowcy pokrywają poddasze ociepleniem w jeden dzień.

Zalety ocieplania poddaszy pianką poliuretanową

Piana PUR i jej zalety odnoszą się przede wszystkim do tego, o czym mowa była już wcześniej, a więc do jej dokładności w wypełnianiu szczelin. Prawidłowy natrysk pianki izolacyjnej to prosta droga do tego, aby wyeliminować wszystkie mostki termiczne.

Kolejna kwestia to wysokie parametry przewodnictwa cieplnego, które sprawiają, że pianka cechuje się lepszą izolacją termiczną od wełny, a także słabiej chłonie wilgoć. Ważne jest także to, że jest ona zupełnie nieatrakcyjna dla wszelkiego rodzaju gryzoni. Mówiąc o gryzoniach, trzeba powiedzieć o jeszcze jednej ważnej kwestii — dzięki temu, że niweluje ona wąskie szczeliny, znikają miejsca, w których potencjalnie mogłyby się one zagnieździć.

Dodatkowo pianka PUR jest także lekka, a to sprawia, że nie obciąża ona poddasza – jak widać, zalet jest więc sporo, niestety nie brakuje także pewnych minusów tego rozwiązania.

Wady ocieplania poddaszy pianką poliuretanową

Poważnym minusem ocieplania pianką poliuretanową jest cena, mimo iż piana PUR staje się coraz to bardziej popularna, wciąż ocieplenie nią poddasza wyniesie ponad dwukrotnie więcej niż wykorzystanie wełny mineralnej. W tym miejscu należy jednak podkreślić fakt, że z racji wyeliminowania mostków termicznych uzyskujemy naprawdę dokładne ocieplenie dachu, a to oczywiście przełoży się na niższe koszty ogrzewania.

Przeglądając różnego rodzaju fora internetowe, natknąć się można również na opinie sugerujące, że piana poliuretanowa po latach traci swoje właściwości, pamiętać należy jednak o tym, że dotyczy się to pian zamkniętokomórkowych, dlatego właśnie zaczęto stosować rozwiązanie otwartokomórkowe, gdzie za izolacyjność odpowiada w głównej mierze powietrze, dzięki czemu problem z utratą własności izolacyjnych został wyeliminowany.

KREDYT NA ZAKUP DOMUSPRAWDŹ
+