Szklane ściany to aktualnie jeden z ciekawszych trendów, jeżeli chodzi o aranżację wnętrz. Dziś postaramy się pokazać, jak można go wykorzystać, kiedy szkło to idealny materiał do wnętrz oraz jakie szkło najlepiej stosować, aby efekt był jak najbardziej zadowalający.
Dlaczego warto zdecydować się na szklane ściany?
Szklane ściany to niezwykłe rozwiązanie, które pozwala wydzielić pewną przestrzeń, nie zmniejszając wrażenia przestronności. Dzięki ścianom ze szkła pomieszczenia są bardzo dobrze doświetlone (nawet te znajdujące się głębiej w domu, dzięki czemu zamiast sztucznego światła, możemy korzystać z tego dla nas najlepszego – naturalnego) Co bardzo ważne – większość ścian szklanych można składać czy też przesuwać, dzięki czemu ściana taka może zostać bardzo łatwo usunięta, kiedy z jakiegoś powodu nie jest ona aktualnie potrzebna (ściany szklane składane wykorzystuje się np. w ogrodach zimowych). Z drugiej strony taka ściana pozwala schować to, czego np. nie chcemy pokazywać niespodziewanym gościom – rozwiązanie idealne, prawda? Nie można również zapominać o tym, że szklane ściany to praktycznie nieograniczone możliwości aranżacyjne, niezależnie od pomieszczeń, w jakich chcemy je wykorzystać.
Szklane ściany, a aranżacje wnętrz
Ściany szklane doskonale nadają się do wydzielenia z większej przestrzeni, pokoju służącego m. in. jako nasze domowe biuro czy też sypialnia. Ściany szklane, które mają oddzielać wnętrza, mające być w pewnym stopniu zasłonięte wykonuje się głównie ze szkła nieprzeźroczystego, a nawet kolorowego, przeźroczyste ściany szklane znajdują zastosowanie tam, gdzie granica pomieszczeń ma być jedynie symboliczna, w prawdziwe oddzielenie, zapewniające pewną intymność nie jest wymagane. Wiele osób ścianę szklaną wykorzystuje pomiędzy przedpokojem a salonem, dzięki czemu wprowadza się oddzielenie tych wnętrz, jednak nie ogranicza się dostępu do światła.
Kolejnym miejscem, gdzie bardzo często stosuje się ściany szklane są łazienki – jedną z najpopularniejszych opcji jest oczywiście kabina prysznicowa ze szklanymi ścianami, to jednak nie wszystko. Ciekawym pomysłem są także dekoracyjne ścianki oddzielające wannę od toalety czy też umywalki, taki zabieg może sprawić, że łazienka stanie się bardziej funkcjonalna, a dodatkowo zyska nowoczesny wygląd.
W wielu, szczególnie nowoczesnych projektach, bardzo popularne staje się wydzielanie za pomocą ściany szklanej łazienki znajdującej się przy sypialni. W tym miejscu należy sobie jednak powiedzieć, że również ogólnodostępna łazienka może być wykonana w ten sposób, prywatność zapewni szkło nieprzeźroczyste lub coraz popularniejsze szkło elektryczne.
Jakie szkło?
Jeżeli chodzi o szklane ściany, to do ich wykonania stosuje się szkło o grubości od 8 do 12 mm, najczęściej jest to szkło hartowane lub szkło klejone foliami bądź też żywicami (takie szkła nazywa się szkłami laminowanymi). Główna różnica pomiędzy nimi polega na tym, jak zachowa się szyba w przypadku jej rozbicia. Szkło hartowane rozpadnie się na bardzo drobne kawałki, o tępych krawędziach, natomiast na szkle klejonym powstanie siatka pęknięć, szkło jednak nie rozsypie się. Zaletą szkła laminowanego jest także to, że z łatwością może ono przybrać formę dekoracyjną, dzięki temu, że pomiędzy jego warstwami można umieszczać folię z dowolną, wybraną przez nas grafiką.
Ściany szklane to naprawdę ciekawe i warte uwagi rozwiązanie, jeżeli zależy Ci na jasnych i przestronnych pomieszczeniach, nie lubisz zamkniętych i przytłaczających pomieszczeń oraz cenisz sobie dostęp do naturalnego światła, jest to trend idealny dla Ciebie!